info@rusynacademy.sk

         
 

Akadémia

Akcie

Andy Warhol

Аrchitektúra

Asociácia

Cirkev

Dedina

Divadlo

Etnografia

Film

Fotografia

Geografia

História

Hudba

Internet

Jazyk

Kongres

Literatúra

Mesto

Mládež

Ocenenia

Organizácie

Politika

Rozhlas

Spev

Sponzorstvo
Štipendia
Televízia
Tlač
Výtvarníctvo
Vzdelávanie

 

 

Premiéra filmu Portrét Rusína na pozadí umenia

Premiéra filmu Iné svety

 

Premiéra filmu Portrét Rusína na pozadí umenia

 

8. mája 2006 od 19. hod. v audiovizuálnej sále Centra kultúry "Zámok" v Ljubline /Poľsko/ sa konala premiéra filmu Portrét Rusína na pozadí umenia Wojciecha Olejniczaka o rusínskom spisovateľovi Michalovi Šmajdovi z Krásneho Brodu, okres Medzilaborce na Slovensku.

 

 


Premiéra filmu Iné svety

 

17. februára 2006 v kine Club v Prešove mal premiéru nový slovenský celovečerný dokumentárny film s názvom INĚ SVETY (OTHER WORLDS) s podtitulom Made in Šariš. Je to koprodukčné dielo slovenskej spoločnosti Artiléria a českého štúdia Mirage, finančne ho podporili Ministerstvo kultúry SR, Česká televízia, Cena Tibora Vichtu, Literárny fond a Eastern European Forum Jihlava. Režisérom je rodák z Prešova – Marek Škop (1974).

 

Premiéra filmu sa stretla s veľkým záujmom divákov, a to nielen v Prešove, ale aj v Bratislave, kde film mal premiéru už 15. februára 2006. Obidve kinosály, kde sa film premietal, boli preplnené a niektoré scény vo filme boli odmenené spontánnym aplauzom. Hlavne herecké výkony nášho známeho rusínskeho karikaturistu Fedora Vica z Prešova a známeho šarišského folkloristu Jána Lazoríka z Krivian. Časť filmu bola nakrútená v zrúcaninách Šarišského hradu, kde na začiatok sa schádzajú hlavní protagonisti filmu a vyslovujú svoje pohľady na svet, život, svoju národnosť a svoje poslanie na tomto kúsku Európy, ktorý je „iným svetom“ z pohľadu mentality, sociálnych podmienok, viery, ľudových zvykov a tradícií, folklóru a chápania zmyslu života. Pred divákmi sa rozvíjajú príbehy šiestich výrazne odlišných ľudí – Jána Lazoríka, Fedora Vica, Kataríny Hrehorčákovej, Ignáca Červeňáka, Stanislava Čoreja a Tona Triščíka. Každý z nich reprezentuje nielen svoju národnosť, ale aj sociálne a kultúrne prostredie, z ktorého pochádzajú a do ktorého patria. Veľmi emotívne a presvedčivo vyznievajú výpovede protagonistov reprezentujúcich našu rusínsku národnosť, ale aj národnosť židovskú a rómsku. Vo filme sa spomína aj nebohý rusínsky maliar Michal Čabala, na hrob ktorého v jeho rodnej obci Čabiny prichádza priateľ Fedor Vico v sugestívnej scéne s pivom v ruke, ktorým poleje jeho hrob so slovami, že sa s ním rozdelí, čo mal za života rád. Vo filme sú taktiež scény zo zasadnutia 7. Svetového kongresu Rusínov roku 2003 v Prešove a z futbalového mužstva Karpatia, ktoré trenujú Fedor Vico a Peter Krajňák, ml.

 

Každý, ktorý videl premiéru filmu INÉ SVETY nadobudol presvedčenie, že je to veľmi zaujímavé filmové dielo a konečne bolo potrebné nakrútiť aj takýto dokumentárny film. Zaiste pomôže spropagovať aj rusínsku národnosť a pomôže ju viacej dostať do povedomia slovenskej verejnosti.

 JUDr. Peter Krajňák