Škodlivé aktivity primátora Medzilaboriec

 

DB: Vraj tam došlo k podpísaniu...

MB : Dano, došlo, ale ja neviem presne obsah listu, ktorý John Warhola podpísal. Viem iba to, čo mi povedal John. Išlo o vybavovanie súhlasu autorských práv pre Demkovho syna...

DB: Vedel o tom Protivňák?

MB: Myslím si, že vedel, ale je v situácii, keď nevedieť je lepšie.

DB: Prečo John zobral listiny ním podpísane späť?

MB: John Warhola mi volal, že či viem o voľajakých zmluvách, listinách vo veci autorských práv v súvislosti s dielami Andyho Warhola a Coca Colou, ktoré mu doniesol Demko, Protivňák a jeho syn. Povedal som mu, že do ničoho nie som zainteresovaný a ani Múzeum moderného umenia Andy Warhola a Spoločnosť Andyho Warhola neboli informované o jednan. John si myslel, že ide o dokument vo veci v prospechu múzea, mesta... Ale ja som ten list, dokument nečítal, neviem čo v ňom bolo, John tvrdil, že išlo o súkromnú vec, prišiel na to neskôr a na druhý deň v The Andy Warhol Museum v Pittsburghu listiny zobral späť. Proste v dobrej myšlienke, že ide o dobrú vec podpísal a následné, keď zistil, že ide o niečo iné, čo mu nedáva právo podpisovať, pretože súhlas-právo o autorské právo, licenciu dáva prezident Nadácie Andyho Warhola. Myslím si, že to bol neférový krok k Johnovi aj zo strany V. Protivňáka, pretože neverím, že nebol informovaný aspoň o niečom. Aj „biely kôň“ by mal mať trochu diplomacie a ohľaduplnosti. Potom už vyzerá ako „biela kobyla“, na ktorú si môže skočiť aj lúčny koník. Prepáč.

DB: Jasné. Nechápem prečo sa potom L. Demko tak verejne dištancuje a tvrdí, že v USA nebol?

MB: Ja tiež, ale od Demka som pripravený očakávať  čokoľvek. Je to systém práce toho, čo tu už bolo.

DB: Podľa mne dostupných informácii tým, že John Warhola nedal súhlas, mesto Medzilaborce stratilo šancu na získanie investora...

MB: Somarina, blud, neskutočná lož! Podvodom nikdy nezískaš investora. A to podvodom zaváňa. Aspoň na základe toho, čo viem. Keby to tak nebolo, nech Demko zverejni všetky listy , listiny, ktoré sa Andyho Warhola, mesta, Združenej strednej školy a pod. tykajú. Nech si potom občan vytvorí obraz situácie sám a nech mu nikto nevymýva mozog.

DB: Aký je tvoj vzťah s Demkom?

MB: Žiadny. Ako pred jeho vstupom do funkcie primátora. Ten človek bol pre mňa veľmi malo známy a takmer „nečitateľný“. Teda dnes, podľa jeho želania. Povedal, že nechcem spolupracovať, čo je ďalšia jeho lož a „umlčal sa“.

DB: Vraj je na Teba naštvaný, kvôli tomu, že Dr. Solejová, riaditeľka Združenej strednej školy v Medzilaborciach získala pre školu do jej názvu meno Andy Warhol...

MB: Môže byť naštvaný ako len chce aj preto, že na Severnom pole je sneh a na Sahare piesok. Ja som komunikoval v tejto veci s Johnom Warholom i Michaelom Hermannom , ktorý je šéfom licencie na AWF. Proste pani Solejová vytvorila a splnila všetky podmienky, aby je škole meno Andy Warhol udelili. Ostatní zostali trápni. Predsa nemôžeme žiadať pomenovanie Gymnázia v Medzilaborciach menom Andy Warhol , keď je to všeobecná a nie odborná škola, ktorá má aj študijný odborj umeleckého charakteru. To by sme mohli potom meno Andy Warhol dať aj do názvu  mestskej polikliniky a pod. Proste meno môže byť v takom nazve inštitúcie, ktorá ma umelecké odbory, alebo sa zaoberá umením ako múzeum a pod. To je primitívne teraz  viniť pani Solejovú, že si to vydobyla. Skôr Demko by jej mal poblahoželať... Je to úspech aj pre mesto.

DB: Vraj  Demko napísal nie najlepšie kádrovo orientovaný list na školu, ktorú riadi Dr. Solejová.

MB: Áno, ale zrejme vedel prečo tak píše. Túto školu absolvoval aj jeho syn, polovica úspešných podnikateľov v Medzilaborciach a pôsobí na nej aj jeho synovec. Tu je príklad reality, čo dokáže nenávisť a zloba. Za každú cenu! Urazil tým nielen žiakov, pedagógov, ale aj rodičov. Však tam učil aj poslanec SNR Ing. Martinák!

MB: Kto Ťa obvinil, že brániš rozvoju židovskej kultúry a investorom

v Medzilaborciach?

DB: Viem odkiaľ „fúka vietor“, je to primitívne obvinenie adekvátne charakteru toho, kto to učinil. Ja spolupracujem s významnými Židmi vo svete aj doma dvadsať rokov a keď som im to povedal, zasmiali sa. Šéf Nemecko-izraelských vzťahov Dr. Imrich Donath mi povedal: „Pán doktor, držte sa starého židovského porekadla –„Košatému a vysokému dubu je jedno aká sviňa sa o neho otrie!“. Múdré a pomohlo mi to.

DB: Čo ďalej? Múzeum, Spoločnosť...

MB: To nemá nič spoločné s Demkom, ani mestom. Však to nie je mestská knižnica, alebo spolok rybárov v meste. Múzeum slúži návštevníkom z celej republiky i zo sveta. My problém s mestom nemáme. Ak bude chcieť pán primátor spolupracovať, budeme spolupracovať, ak nie... No spolupracovať budeme iba profesionálne, bez podvodov, škandálov a porušovania zákonov. Uvedom si, že už len fakt, že som toto múzeum v Medzilaborciach udržal 16 rokov je úspech. Pretože stále sú tlaky, aby bolo inde. Viem, že keby bolo inde, bolo by viac návštevníkov, ale viem aj to, že keď to múzeum pôjde preč, v Medzilaborciach nezostane nič, čo by oslovilo aspoň  Hrabovec nad Laborcom, nie to svet. To si už každý „pologramotný“ Laborčan určite jasne uvedomuje. Demko tiež, ale robí chyby. Jednu veľkú a pre mesto škodlivú má za sebou. Uvidíme, čo bude ďalej. Staré rusínske porekadlo hovorí: „Zîma ľito, zîma lito a konec vojny!“. Demko je už na tej vojne „mazák“. Mal by si uvedomiť, čo za polovicu svojej primátorskej cesty pre mesto urobil a čo ešte chce urobiť. A nie iba šomrať, sťažovať sa a hľadať si nepriateľov. Ak mu vôbec na tom meste záleží. To, že bude stále niekoho obviňovať, je o ničom. Koniec koncov, ak toľko kritizuje predošlú mestskú „vládu“  Mirka Kaliňáka, kde bol on? Však mal celkom dobré pozične situované miesto s právomocou, na ktorú tiež kydá... Keď je to tak, ako tvrdí, čo všetko „spáchala“ garnitúra Kaliňakovcov, prečo v tom čase na nich nepodal trestné oznámenia? Čo keby náhodou  vyhral voľby Mirko Kaliňák, čupel by ako „mŕtvy chrobák“ ďalej na úrade a vyhovovalo by mu to. Teraz im nevie prísť na meno. Čudné.

DB: Nuž teda... Ďakujem za rozhovor.

Mgr. Art Daniel BROGYÁNYI, Bratislava, 14. 4. 2008